Také jste byli rozčarováni, když se téměř ze dne na den vyhouply ceny energií do astronomických výšin, a děsili jste se toho, že nebudete mít na zaplacení nedoplatku při závěrečném vyúčtování? A všimli jste si, že i bez vašeho rozhodování o cenách energií se vás prakticky nikdo na nic neptal, a museli jste uhradit více než dvojnásobek obvyklé částky? Nejvíce na to dopláceli lidé, co bydlí ve velkých rodinných domech, které se vytápí plynovými kotli či elektrokotli, a mnozí z nich se také definitivně rozhodli přejít na jiný způsob topení.
V obrovské míře se na veřejnosti rozšířil zájem o dvě základní komodity – palivové dřevo a Slunce, tedy přesněji řečeno sluneční energii. Ta se dnes využívá zejména ve fotovoltaice, která umožňuje vyhnout se tomu blázinci na energetických burzách a cenám energií, které jsou skutečně nehorázné.
Výroba elektřiny – primární funkcí fotovoltaických elektráren, respektive solárních panelů na střechu Joyce energie, je výroba elektřiny. Důležité je si však uvědomit, že se elektrická energie musí převádět z původního stejnosměrného proudu na střídavý pomocí střídače, a že je to jedno z klíčových zařízení celé fotovoltaické soustavy. Elektřinu lze využívat k funkci všech dostupných elektrických spotřebičů a ukládat ji do zásoby do zapojených akumulátorů.
Ohřev vody – někteří lidé netuší, že fotovoltaika dokáže i ohřívat vodu, odehrává se to prostřednictvím topných článků, například v elektrickém bojleru. Tímto způsobem lze ohřívat vodu i v bazénech, v akváriích anebo v systémech vytápění objektu, například ve výměníku pro krbová kamna, v nichž se samozřejmě topí velmi úsporně palivovým dřevem.
Ostrovní elektrárny – neměli bychom zapomenout zmínit, že existují i ostrovní systémy, zcela nezávislé na distribuční soustavě, využitelné tam, kde není zavedena elektřina, což jsou například rekreační chaty v odlehlých oblastech bez inženýrských sítí.