Znáte lidové rčení, že jednou z nejhorších životních zkušeností je slušně řečeno „srážka s hlupákem“. Takovým lidem je třeba odpouštět, neboť se každý chová tak nejlépe, jak umí, ovšem neměli bychom být k tomu zcela lhostejní a měli bychom se snažit pozitivním způsobem tyto jedince ovlivňovat a motivovat, nejlépe vlastním příkladem. Uvědomte si, že lidské chování je nakažlivé, a že spousta lidí potřebuje nějaký vzor, takže když jim nabídneme pozitivní cestu, co zlepší i jejich život, je šance, že se jí ujmou.

notový part

Jednou z pozitivních cest, jak působit na své okolí, jsou koncerty vážné hudby v Praze i v jiných městech. Máte-li možnost si vyposlechnout to nejlepší z hudby mezi sedmnáctým a dvacátým stoletím v podání pražského symfonického tělesa Czech collegium, využijte prodeje vstupenek na webových stránkách a pozvěte na krásný umělecký zážitek vaše blízké či známé. Čím více zájemců o vážnou hudbu mezi námi bude, tím kvalitnější si tu vytvoříme tzv. kolektivní vědomí, a v takové atmosféře lepších „energií“ pak zmínění hlupáci nemají tolik možností realizovat své negativní plány.

smyčcový nástroj

Jako příklad bychom mohli uvést vzestup Adolfa Hitlera k moci, kdyby v té době bylo v Německu i jinde ve světě kvalitnější kolektivní vědomí, zapadl by se svými negativními mocenskými ambicemi v zapomnění a nikdo by toto jméno již nikdy nevyslovoval. Síla pozitivních myšlenek a lidské vědomí mají obrovskou moc, a čím více lidí si to uvědomí, tím lépe se nám tu všem bude žít.

Tuto pravdu si uvědomovali i hudební skladatelé, kteří předběhli svou dobu, a díky jejich tvorbě také máme k dispozici hudební skvosty, co se hrají po celém světě již stovky let. Buďme jim vděční a vzdejme jim čest právě tím, že rozšíříme povědomí o jejich tvorbě mezi další zájemce, například z řad mladé generace, která mívá zkreslené představy o kvalitě tohoto hudebního žánru.