Hypoteční úvěry za socialismu neexistovaly, ale pokud jste chtěli pořídit rodinný dům, byla vám poskytnuta půjčka od České státní spořitelny s úrokovou sazbou necelá tři procenta s dobou splácení půjčky na třicet let. V podstatě šlo o obdobu hypotečního úvěru, takže tvrdit, že tehdy si lidé přišli k rodinnému domu (skoro) zadarmo, je mýtus. Výjimkou byly pouze byty v bytových domech, které byly ve státním nebo družstevním vlastnictví, a kde bylo nájemné velice nízké. Kdo chce v současné době stavět rodinný dům nebo jej pořídit formou koupě již postaveného objektu, má podobné možnosti, jaké měli lidé před padesáti lety.
Nemá-li dostatek peněz v hotovosti, musí využít například nebankovní americké hypotéky https://www.hypotekybezregistru.cz/ a splácet úvěr po dobu několika desítek let. Americké hypotéky však nabízí jistou výhodu, kterou vám jiné typy hypoték (ani bývalá socialistická půjčka) neposkytnou, a sice můžete peníze využít na cokoli. Máte-li pak možnost s penězi laborovat podle potřeby tak, aby to bylo pro vás výhodné, vyplatí se toho využít.
Stává se to například v situaci, kdy máte zájem o novostavbu domu a v současné době bydlíte ve svém městském bytě. Hypotéku uzavřete se zástavním omezením na váš byt, začnete ji splácet, a poté, co se váš dům postaví, přestěhujete se do něj a byt výhodně prodáte či pronajmete a budete hradit další splátky hypotéky z tohoto zdroje. Část poskytnutých finančních prostředků můžete využít i pro podnikání, pro nákup vozidla typu dodávky a třeba provozovat autodopravu nebo půjčovnu lodí a vodáckého vybavení. S americkou hypotékou se dá velmi pružně „kouzlit“ a financovat to, co je pro vás v dané chvíli důležité, a máte-li zdravý selský rozum a lidově řečeno „pod čepicí“, může být tento typ úvěru výhodný v mnoha směrech. Pouze byste měli mít propočítanou finanční rozvahu, abyste se nepouštěli do projektů, na které nestačíte, zkrátka musíte také myslet „na zadní kolečka“.